دادستان بروجرد به لزوم به کارگیری ظرفیت ریش سفیدان برای پیشگیری از اختلافات در بروجرد تاکید کرد و گفت: با پادرمیانی بزرگان و ریش سفیدان روستاها مشکلات برطرف می‌شود.

به گزارش بازتاب بروجرد، مهدی محمدی ظهر امروز در جلسه نقش ریش سفیدان در پیشگیری از اختلافات اظهار داشت نقش ریش سفیدان در پیشگیری از اختلافات و وقوع حوادث بسیار اثر گذار است به طوری که گاهی یک پرونده مدت‌ها در مراجع قضایی پیگیری می‌شود تا به نتیجه برسد اما با پادرمیانی بزرگان و ریش سفیدان روستاها این مشکل برطرف می‌شود و سریعتر به نتیجه می‌رسد.

وی با اشاره به نقش و جایگاه ریش سفیدان در جامعه افزود: بزرگان در بین مردم و جامعه نقش ویژه‌ای دارند و همه مردم برای بزرگان احترام زیادی قائل هستند و از این حرمت بزرگان می‌‎توان در جهت کاهش اختلافات و مشکلات استفاده کرد.

دادستان بروجرد عنوان کرد: پادرمیانی ریش سفیدان و بزرگان از ابتدای تاریخ بوده و هست و کاری که ریش سفیدان انجام می‌دهند مصداق بارز عدالت ترمیمی است.

وی خاطر نشان کرد: بسیاری از پرونده‌ها قابل گذشت و کار ریش سفیدان اثر گذار است و با توجه به این که حل کردن یک بحران قبل از وقوع نقش بزرگان است اما نقش اصلی و مهمتر قبل از وقوع است.

محمدی تصریح کرد: گاهی در یک درگیری و اختلاف چندین نفر مصدوم می‌شوند که بزرگان روستاها می‌توانند با نصیحت آنها را آرام کنند و با یک عذرخواهی اختلاف برطرف شود.

وی با اشاره به فرهنگ تیراندازی در عروسی‌ها بیان کرد: گاهی یک خطا و شادی با تفنگ منجر می‌شود که عروسی به عزا تبدیل شود و بزرگان می‌توانند این افراد را از عاقبت این کار مطلع کنند.

محمدی خاطر نشان کرد: داشتن تفنگ غیر مجاز ۱۰سال حبس دارد اما اگر افراد تفنگ‌های غیر مجاز را به مراجع قضایی تحویل دهند تلاش می‌شود تا هر آنچه می‌توانیم به آنها کمک کنیم و تخفیف مجازات دهیم.

دادستان بروجرد با اشاره به جلوگیری از قاچاق کالا با خودروهای شوتی گفت: افرادی که با قاچاق توسط خودروهای شوتی به تولید ضربه می‌زنند می‌طلبد که این افراد را نصیحت کرد و امر به معروف و نهی از منکر صورت گیرد.

وی با تاکید بر حفظ حرمت بزرگان افزود: با توجه به این که نحوه زندگی و ارتباط ها در کمرنگ کردن برخی از آداب اثر گذار است اما نباید اجازه داد که حرمت بزرگترها و ریش، سفیدان کمرنگ شود چرا که این افراد از حرمت و جایگاه ویژه‌ای برخوردار هستند.

انتهای پیام/