مدیر جهاد کشاورزی بروجرد از حذف دست دلالان بازار سیب و خرید حمایتی و تضمینی محصولات باغداران به خبرنگار سفیرافلاک خبر داد.

به گزارش بازتاب بروجرد، محصولات باغی با کیفیتی در شهرستان بروجرد به دلیل داشتن آب و هوای متعادل تولید و وارد بازار می شود به طوری که این شهرستان به دلیل تولید سیب فراوان به قطب تولید سیب لرستان شهرت دارد.

اما هر ساله پس از فرا رسیدن فصل برداشت محصول، کام باغداران این شهرستان تلخ می شود چرا که محصولات آنها توسط دلالان با قیمت بسیار پایین خریداری می شود، پایگاه خبری سفیرافلاک در ۲۳ مهر ماه امسال با انتشار گزارشی با عنوان «مُفت خَری دسترنج کشاورزان/ دلالان کام باغداران را تلخ کردند» به بیان مشکلات باغداران پرداخت.

پس از انتشار این گزارش، مدیر جهاد کشاورزی بروجرد از حذف دست دلالان بازار سیب و خرید حمایتی و تضمینی محصولات باغداران در این شهرستان خبر داد.

عزت اله نباتی در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک اظهار داشت: امسال تولید محصولات باغی و زراعی در شهرستان بروجرد افزایش یافته و بیش از ۳۴ هزار تن سیب از سطح باغات برداشت شده است.


وی افزود: بخشی از سیب های بروجرد درجه یک، مقداری درجه دو و حدود ۱۰ هزار تن درجه سه است که در حال حاضر کشاورزان برای جلوگیری از ضایع شدن سیب آنها را به قیمت هر کیلو ۳۰۰ تومان می فروشند.


رئیس جهاد کشاورزی بروجرد از خرید تضمینی سیب درجه سه خبر داد و افزود: برای جلوگیری از ضرر به کشاورزان بروجرد به وزارتخانه نامه نوشتیم و پیگیر هستیم تا سیب های درجه سه شهرستان بروجرد به صورت تضمینی از کشاورزان بروجرد خریداری شود.


وی تصریح کرد: حدود ۱۵ هزار تن سیب درجه سه در استان لرستان وجود دارد، از این میزان ۱۰ هزار تن مربوط به شهرستان بروجرد است که در صورت موافقت این سیب ها به قیمت هر کیلو ۸۰۰ تومان از کشاورزان خریداری می شود.


نباتی گفت: در صورت موافقت با این کار سیب های درجه سه به صورت حمایتی و تضمینی خریداری و به استان های ارومیه و مشهد برای تولید محصولات فرآوری شده ارسال می کنیم.


وی با اشاره به اینکه وجود صنایع تبدیلی در شهرستان بروجرد الزامی است خاطرنشان کرد: تولید محصولات باغی در شهرستان بروجرد بسیار خوب است و از این رو ضروری است تا تعداد صنایع تبدیلی در شهرستان افزایش یابد.


انتهای پیام/