«بیماران خاص» این روزهای کرونایی را با دلهره بیشتری می‌گذرانند و نیازمند توجه جدی هستند.

به گزارش بازتاب بروجرد بیش از سه هفته از ورود «کرونا» این مهمان ناخوانده به کشور می گذرد، ویروسی که با آمدنش موجی از ترس و وحشت را در بین مردم ایجاد کرد و تاکنون مشخص شده که شیوع این بیماری در افرادی که بیماری زمینه ای دارند بیشتر اثر گذار بوده است.

متاسفانه تاکنون ۱۱ هزار و ۳۶۴ نفر در کشور به این بیماری مبتلا شده و ۵۱۴ نفر جان خود را از دست داده اند، این آمار و ارقام گویایی زنگ خطری است که باید بیش از روزهای گذشته مورد توجه قرار گیرد.

در این میان کمپین های در خانه می مانیم راه اندازی شده تا با ماندن مردم در خانه، از شیوع این ویروس جلوگیری شود اما این در حالیست که برخی از افراد چندان توجهی به این موضوع ندارند و نه تنها به ماندن در خانه اعتقادی ندارند بلکه برای سفر رفتن نیز خود را آماده کرده اند.

بیماران خاص را دریابیم

اما در میان این همه هیاهوی بیماری کرونا، بیماران خاص همان بیمارانی که مظلوم تر از همه این روزها نگران بیماری کرونا هستند، از یک سو سیستم ایمنی این افراد ضعیف تر بوده و از سوی دیگر دسترسی برای اقلام بهداشتی اولیه مانند ماسک، الکل و مواد ضدعفونی کننده را ندارند.

این در حالیست که تاکنون به نظر می رسد این بیماران و توجه جدی به آنها در حاشیه قرار گرفته و آسیب پذیر ترین افراد در برابر کرونا، فراموش شده اند.

معظمی یکی از بیماران خاص است که از مشکلات این روزهای کرونایی می گوید: به دلیل مشکلات بیماران خاص، سیستم ایمنی بدن ما ضعیف است و تاکنون حتی یک پک بهداشتی هم به ما نداده اند.

وی افزود: ماسک، دستکش و مواد ضدعفونی کننده نیاز اولیه و ضروری ما بوده اما متاسفانه به سختی پیدا می شود و مجبوریم برای پیدا کردن یک ماسک چندین داروخانه را سر بزنیم و این در حالیست که همین بیرون ماندن سبب می شود تا ابتلا به کرونا افزایش یابد.

معظمی عنوان کرد: از متولیان بهداشت و درمان تقاضا داریم برای بیماران خاص فکری کنند و پک های بهداشتی را در اختیار ما قرار دهند تا این روزها را با حداقل مشکلات سپری کنیم.

دست خالی بیماران خاص از پک های بهداشتی

موی گفت: سه هفته از شیوع ویروس کرونا می گذرد اما هنوز یک ماسک هم پیدا نکردیم و با توجه به این که بیشتر از همه در معرض خطر قرار داریم ولی تاکنون فکری برای ما نشده است.

فاطمه یاراحمدی رئیس انجمن بیماران خاص بروجرد در گفت و گو با خبرنگار سفیر افلاک اظهار داشت: تاکنون تهیه و توزیع اقلام بهداشتی برای بیماران خاص در دستور کار قرار نگرفته در حالی که این بیماران به خاطر تضعیف سیستم ایمنی بدن از بقیه افراد جامعه بیشتر باید مورد توجه قرار گیرند.

وی افزود: در شهرستان بروجرد پنج هزار بیمار خاص از قبیل بیماران سرطانی، دیالیزی، هموفیلی، دیابتی و پیوندی وجود دارد که ضروری است هر چه سریعتر برای این بیماران فکری شود و اقلام بهداشتی برای در امان ماندن از کرونا در اختیار آنها قرار گیرد.

یاراحمدی تصریح کرد: به بیماران خاص توصیه می شود برای تهیه داروهای خود به داروخانه ها مراجعه نکنند و از اعضای خانواده و یا فامیل بخواهند تا برای تهیه داروهای آنها مراجعه کند چرا که با توجه به شیوع کرونا بهتر است این بیماران در منزل بمانند.

رئیس انجمن بیماران خاص بروجرد عنوان کرد: از خیرین و دولت تقاضا داریم برای تهیه اقلام بهداشتی و مورد نیاز بیماران خاص ما را یاری کنند تا این بیماران نیز بتوانند این روزها را بدون مشکل سپری کنند.

دست خیرین، مرهمی بر زخم بیماران خاص

در این روزهایی که کرونا سر و صدای زیادی به پا کرده و افراد زیادی را درگیر کرده، خیرین این بار می توانند به یاری بیماران خاص بشتابند و مانند همیشه بر زخم های بیماران، مرهمی بگذارند.

این روزها بیش از هر زمانی بیماران خاص چشم انتظار حمایت های خیرین و مسئولین بهداشتی هستند، ارائه پک های بهداشتی اولین و مهمترین نیاز این انسان های مظلوم است؛ ارائه بسته های بهداشتی به بیماران خاص سبب می شود این بیماران در برابر کرونا مقابله کنند.

در خانه ماندن، بهترین واکسن در برابر کرونا

در این روزهایی که ماندن در خانه برای همه افراد جامعه توصیه می شود، بیماران خاص باید توجه داشته باشند به دلیل اینکه سیستم ایمنی ضعیفی دارند باید بیشتر از سایر افراد از خود مراقبت کنند، سفر را به زمان دیگری موکول کنند، در خانه بمانند و برای تهیه مایحتاج اولیه نیز از فامیل و دوستان بخواهند تا برایشان تهیه کنند.

بیماران خاص در صورت لزوم خروج از منزل حتما از ماسک و دستکش استفاده کنند و از حضور در بازار و مکان های شلوغ جدا خودداری کنند.

انتهای پیام/