حسنوند، سرپرست سپاه ناحیه بروجرد با اشاره به فعال‌سازی کمیته‌های فرهنگی و جهادی در زمینه مقابله با ویروس کرونا گفت: طرح محله محور «شهید حاج قاسم سلیمانی» در بروجرد اجرا می شود.

سرهنگ احمد حسنوند در گفت‌وگو با خبرنگار سفیرافلاک در زمینه اجرای طرح «شهید حاج قاسم سلیمانی» اظهار داشت: از ابتدای شیوع ویروس کرونا که در اواخر سال گذشته وارد زندگی مردم شد و سلامت و معیشت را مورد هدف قرار داد، سپاه و بسیج به یاری مردم شتافت.

وی افزود: در ابتدا نقش سپاه کمک به پیشگیری بیماری کرونا بود و مناطق پرتردد توسط تیم‌های جهادی رفع آلودگی می‌شد و در همین راستا برای قشر آسیب‌پذیر و کم‌درآمد به‌صورت کمک مومنانه اقدام شد.

سرپرست سپاه ناحیه بروجرد عنوان کرد: با گسترش این بیماری تمام صنوف تحت تأثیر منفی این بیماری قرار گرفتند، به همین منظور رهبر معظم انقلاب دستور کمک همگانی و مواسات را صادر فرمودند که همه مردم در جهت کمک به افراد مبتلا و افرادی که گرفتار شدند به میدان بیایند.

وی تصریح کرد: در همین راستا سپاه به‌صورت هدفمند و کارشناسی شده وارد صحنه شد و طرحی به‌عنوان «شهید حاج قاسم سلیمانی» به‌صورت نظام‌مند جهت کمک به کادر پزشکی و مردم عزیز در دستور کار قرار گرفت.

حسنوند بیان کرد: در این طرح ابتدا با برگزاری‌های جلسات متعدد با شبکه بهداشت نیازمندی‌ها و آسیب‌ها شناسایی و سپاه و بسیج در این زمینه‌ها با برنامه‌ریزی وارد عمل شد.

سرپرست سپاه ناحیه بروجرد گفت: کمیته‌های شش گانه شامل آموزش و همراه سازی، منابع انسانی و سازماندهی، نظارت پایش و ارزشیابی، فناوری اطلاعات، کمیته فرهنگی و کمیته گروه‌های جهادی فعال‌سازی و به کمک شبکه بهداشت سازماندهی و شروع به کارکرده‌اند.

وی با اشاره به توزیع ۲۰ هزار و ۵۰۰ ماسک بین مردم، گفت: شناسایی هشت مسیر پرتردد که ازنظر علمی و کارشناسی بیشترین امکان انتقال ویروس کرونا را دارد، اعزام تیم‌های خواهر و برادر در این مسیرها و در اختیار قرار دادن ماسک به افراد فاقد ماسک ازجمله اقدامات دیگر سپاه ناحیه بروجرد در طرح شهید سلیمانی است.

حسنوند بیان کرد: اعزام بسیجیان داوطلب به شبکه بهداشت جهت همکاری در کارهای خدماتی، درمانی و خدمات پیشگیرانه، موجب رضایتمندی شبکه قرار گرفت و همچنین گروهی از بسیجیان در مراکز و پایگاه‌های بهداشت و به‌عنوان همکار کنار کارکنان شبکه بهداشت، تحت عنوان طرح ۴۰۳۰ و ارتباط تلفنی با افراد سازماندهی شدند.

سرپرست سپاه ناحیه بروجرد با اشاره به شناسایی و سازماندهی سفیران سلامت برای هر خانواده و ارتباط‌گیری با فرد جهت اطلاع از وضعیت خانواده، خاطرنشان کرد: به ازای هر ۴۰ خانواده یک تیم رصد و نظارت این کار را به عهده گرفته و افراد مشکوک و مبتلا را راهنمایی می‌کنند و در چرخه درمان قرار خواهند گرفت.

وی خاطرنشان کرد: تیم مراقبت با حضور پزشک، پرستار و بهیار که با کمک شبکه بهداشت، فرمانداری و سایر مراکز درمانی در دستور کار قرارگرفته، برای افرادی که امکان مراجعه به پزشک را ندارند و بایستی در منزل مورد معاینه قرار گیرند، تشکیل‌شده است.

حسنوند بیان کرد: تیم‌های نظارتی متشکل از افرادی از اصناف، اداره صمت، کارشناس شبکه بهداشت و بسیجیان، در زمینه تنظیم قیمت بازار که نقش بسیار خوبی دارند به جهت نظارت بر توزیع اقلام بهداشتی و ضروری مردم تشکیل‌شده و هر پایگاه یک کمیته محله متشکل از امام جماعت محله، معتمدین، خیرین، نماینده آموزش‌وپرورش و هلال‌احمر، همه تیم‌های ما را ارزیابی و ضعف‌ها را شناسایی می‌کنند تا بهترین خدمات به محله ارائه شود.

سرپرست سپاه ناحیه بروجرد خاطرنشان کرد: اقدامات جهت رفع آلودگی در شهر و روستا و در معابر و اماکن پرتردد، تشکیل تیم حمایتی و گروه جهادی جهت یاری به مردمی که دچار مشکل شده‌اند، از ابتدای کرونا تاکنون ادامه دارد.

وی یادآور شد: در ابتدای سال جاری علاوه بر توزیع کمک‌های آموزشی، البسه و پوشاک، جهیزیه و کمک جهیزیه، کمک‌های درمانی، نقدی و غیر نقدی دیگر تاکنون بیش از ۱۵ هزار بسته غذایی توزیع‌شده است و با یاری خداوند این کمک‌ها ادامه خواهد داشت.

انتهای پیام/