وجيه آباد ، روستايي در مرز بين بروجرد و دورود ، با جمعيتي بالغ بر 150 نفر شامل 25 خانوار و با وجود انشعابات برق و گاز هنوز از دسترسي به آب شرب بهداشتي محروم هستند و اهالي روستا براي مايحتاج زندگي از چشمه آب استفاده می کنند.

به گزارش بازتاب بروجرد ، شاید با دیدن تصاویر با خود بگویید این روستا یک روستای مرزی است و در مناطق صعب العبور است ، اما روستای وجیه آباد آخرین روستای شهرستان بروجرد به سوی دورود محسوب می شود و راه آسفالته داشته و انشعابات برق و گاز نیز در این روستا وجود دارد.

با عبور از روستای بزازنا و دینار آباد و چند روستای بزرگ و کوچک دیگر به روستایی می رسیم که بنام وجیه آباد مشهور است ، این روستا جمعیتی بالغ بر ۱۵۵ نفر شامل ۲۵ خانوار داشته و شغل اصلی آنها دامداری و باغداریست.

خبرنگار بازتاب بروجرد طی مصاحبه ای با چند نفر از اهالی این روستا متوجه شد که اهالی این روستا جهت انشعابات آب شرب بهداشتی چندین بار به ادارات مربوطه شهرستانی مراجعه نموده اند و افرادی از این ادارات نیز به این روستا آمده ولی با گذشت مدت زمان طولانی هنوز به نتیجه روشنی نرسیده اند و بحث بودجه ای مهمترین دلیل این تعلل ها محسوب می شود.

در حال تهیه گزارش از روستا بودیم که پیرزنی سالخورده دبه ی بزرگ را در دست گرفته بود و به سمت چشمه می آمد با دیدن ما ، راهش را کج کرد و به سمت ما آمد ، معلوم بود پایش درد می کند ، کمی میلنگید و زیر زبان چیزی را زمزمه می کرد تا اینکه به نزدیک و از ماجرای حضور ما را در این روستا جویا شد ، زبانش به گلایه باز شد و گفت من با این سن بالا و هزار درد هر روز می بایست برای تهیه آب مورد نیاز خانواده ام سر چشمه بیایم و با خود آب به خانه ببرم ، آبی که نه بهداشتی است و نه کفاف نیاز های ما را بویژه نیاز های بهداشتی ما را می دهد ، زمستان که یخ می کند و تابستان که اب چشمه کم می شود .

تنها امید اهالی روستای وجیه آباد به چشمه ای واقع در روستاست که تنها منبع آب آنها را تشکیل می دهد ، اما با بررسی های بعمل آمده متوجه می شویم که این چشمه بین انسان ها و دام ها و دیگر حیوانات مشترک بوده و از لحاظ بهداشتی وضع مناسبی ندارد.

زنان خانه دار روستا با دبه و ظرف های بیست لیتری و سطل آب را از سر چشمه تا منزل حمل می کنند و آب شرب و استحمام خانواده ی خود را از این چشمه تأمین می کنند.

یکی از جوانان این روستا با گلایه از عملکرد مسئولین شهرستان در مقابل خواسته ی اولیه اهالی این روستا در دسترسی به آب شرب بهداشتی به خبرنگار بازتاب بروجرد گفت : بسیاری از جوانان این روستا به همین دلیل تمایلی برای ماندن در روستا ندارند .

این جوان روستایی سپس با جملاتی مرا در فکر برد ، او با لبخند ملیحی که بر لب داشت آرام در گوشم گفت : چطور است که در زمان انتخابات های مختلف صندوق های رأی را به روستای ما میاورند ، اما ما را از داشتن حق اولیه و حیاتی آب شرب بهداشتی برخوردار نمی سازند.

درد دل های اهالی خونگرم و مهربان و مومن روستای وجیه آباد را شنیدم و بعد راهی بروجرد شدم در بین راه با خودم فکر کردم که گره کار از کجاست ، تا کی قرار است به بهانه های مختلف این قشر تولید کننده و موتور محرک کشور را سرگرم کنیم ، قشری که کمترین انتظار را از مسئولین دارند و ان داشتن آب شرب بهداشتی است .

با خودم گفتم اگر سپهبد شهید قاسم سلیمانی زنده بود و به این روستا می آمد و درد دل های اهالی را از نزدیک می شنید ، چگونه عمل می کرد ؟ نا خودآگاه فکرم به سمت بسیج سازندگی شهرستان بروجرد رفت ، موضوع را با آنها در میان گذاشتم ، گروه جهادی شهید یخچالی سپاه بروجرد فردای آن روز به روستای وجیه آباد رفتند و وضعیت را بررسی کردند و بزودی فاز اجرایی احداث یک منبع بزرگ آب و انتقال آب شرب بهداشتی را از روستای درب آستانه که در همسایگی آنها قرار را شروع می کنند.

اهالی روستا از این موضوع بسیار خوشحال شدند و گفتند جوانان روستا از اول تا آخر این پروژه به صورت شبانه روزی حاضر به هر نوع کمکی خواهند بود و در پایان دعای خیر مردان و زنان سالخورده به آسمان پر می کشید.

مسئولین خدوم شهرستان بروجرد نیز در این امر خیر شرکت کنند تا هم به وظیفه ی سازمانی خود عمل کرده باشند و هم سنگی از جلوی پای این قشر تولید کننده کشور بردارند که خالی از لطف نخواهد بود.