اقدامات مؤثر شهید محمد بروجردی در کردستان نقشه‌های مزورانه اجنبی‌پرستان را برهم زد و داغ ایجاد اسرائیل دوم را بر دل آمریکا گذاشت.

به گزارش بازتاب بروجرد به نقل از سفیرافلاک، شهرستان بروجرد مهد علما و بزرگانی همچون آیت اله بروجردی(ره)، شهید محمد بروجردی، اساتید هنر و ادبی مانند زرینکوب، شهیدی و آیتی است، این دیار زادگان چنین بزرگ مردانی است که نه تنها افتخار بروجرد، بلکه افتخاری برای استان و کشور محسوب می شوند.

شهرستان بروجرد ۱۵۰۰ شهید را تقدیم نظام مقدس جمهوری اسلامی نموده که شهید بروجردی یکی از شهدایی است که ملقب به نام مسیح کردستان، در طول حیات خود مجاهدت ها و جانفشانی های زیادی را برای انقلاب و اسلام انجام داد.

شهید محمد بروجردی مانند دیگر رزمندگان اسلام در مسیر مکتب عاشورایی و لبیک به معمار کبیر انقلاب سالها قبل از پیروزی انقلاب و پس از آن، همه توان خود را برای انقلاب اسلامی ایران و کوتاه کردن دست شیاطین به کار گرفت.

شهید محمد بروجردی در سال ۱۳۳۱ در روستای ” دره گرگ” بروجرد از توابع اشترینان در خانواده ای مذهبی و مومن چشم به جهان گشود، دوران کودکی تا شش سالگی را در همان روستا گذراند اما در زمانی که محمد هنوز به مدرسه نرفته بود پدرش را از دست داد.

پس از فوت پدر، مادر خانواده به همراه فرزندان راهی تهران شدند، محمد پس از فوت پدر احساس کرد که می تواند کمک خرج مادر خانواده باشد، از این رو، روزها مشغول به کار خیاطی در یک مغازه شد و در کنار آن تعلیم و فراگیری دروس را فراموش نکرد و درس خود را ادامه داد.

تلاش مجدانه شهید بروجردی برای ایجاد امنیت در کردستان

در دوران مبارزات انقلاب، شهید محمد بروجردی در کنار سایر ملت ایران در اعتراضات و مبارازت حضور داشت و همه تلاش خود را برای برچیدن نظام سلطه به کار گرفتند، دلاوری شهید محمد بروجردی از همان روزهایی که در میدان مبارزه حضور داشت بسیار دیدنی بود، برای هدفی که در نظر داشت مجدانه تلاش می کرد و پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در تیم محافظت از امام(ره) حضور داشت.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، با آغاز جنگ تحمیلی، شهید محمد بروجردی به همراه دیگر رزمندگان راهی نبرد با دشمن شدند، پس از مدتی با درگیری های کردستان، راهی این منطقه شد و مدتها برای سرکوب ضد انقلاب و آرام کردن این منطقه فعالیت داشت.

محمد بروجردی سالها برای ایجاد امنیت در این منطقه فعالیت کرد، محبوبیت شهید بروجردی در بین مردم این منطقه تا جایی بود که به مسیح کردستان لقب گرفت.

شهید بروجردی از جمله افرادی بودند که در پایه گذاری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقش مهمی داشتند، در طول زندگی خود فعالیت های بیشماری انجام دادند که هیچ گاه این تلاشها از اذهان ملت ایران و مردم کرد پاک نخواهد شد.

شهید محمد بروجردی پس از سالها تلاش، سرانجام در اول خرداد سال ۱۳۶۲ به فیض شهادت نائل آمد.

ویژگی های اخلاقی برادرم ممتاز بود

خواهر شهید بروجردی می گفت: برادرم در اخلاق همیشه ممتاز بود، ویژگی های ناب اخلاقی وی سبب شده بود تا همیشه محبوبیت خاصی داشته باشد، بعد از فوت پدر به دلیل احساس مسئولیتی که داشت تلاش می کرد تا کمک خرج خانواده باشد اما درس را رها نکرد و به فراگیری دروس هم می پرداخت.

وی بیان کرد: در دوران مبارزات قبل از پیروزی انقلاب، در کنار مردم حضور داشت و در حالی که ۱۶ سال داشت در مبارزات قبل از انقلاب حضور داشت و تلاش های فراوانی را انجام داد و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران و همزمان با ورود امام(ره) به وطن، محمد همچنان در مسیر انقلاب و اسلام حرکت می کرد.

خواهر شهید بروجردی بیان کرد: محمد ۲۶ ساله بود که جنگ تحمیلی آغاز شد، با دیگر رزمندگان اسلام راهی میدان جنگ شد و به دلیل موقعیتی که در کردستان حاکم بود، به این منطقه اعزام شد و با پشتکار و تلاش موفق شد که امنیت را در این منطقه حاکم کند.

روایت مردم کردستان از رشادت های شهید بروجردی

وی تصریح کرد: در کردستان به مسیح کردستان لقب گرفت و با گذشت سالها از شهادت محمد، اما همچنان مردم این منطقه از رشادتها و جانفشانی های برادرم صحبت می کنند که افتخاری بزرگ برای ما است.

خواهر شهید بروجردی با اشاره به زمان شهادت شهید بروجردی گفت: مدتها بود محمد را ندیده بودیم، همه دلتنگش بودیم و در یک صحبت تلفنی که با او داشتم گفت به زودی می آیم اما پس از این تماس، برادرم به فیض شهادت نائل آمد، شنیدن خبر شهادت محمد برای ما سخت بود اما این که محمد در راه دفاع از وطن و اسلام جان خود را تقدیم کرد، برایمان افتخار بزرگی است.

خلوص نیت شهید بروجردی زبانزد بود

محمود زرینجویی، مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان در گفت و گو با سفیر افلاک اظهار داشت: در آزادسازی خرمشهر در سوم خرداد، رزمندگان لرستانی نقش بسیار مهمی داشتند و در عملیات بیت المقدس ۱۹۰ لرستانی به شهادت رسیدند.

وی با اشاره به سالروز شهادت محمد بروجردی افزود: شهید بروجردی از فرماندهان شهیدی بود که اقدامات وی در جریان نهضت انقلاب بسیار اثرگذار بود، در آستانه پیروزی انقلاب به عنوان مسئول حفاظت از امام(ره) منصوب شد و مدتی هم سرپرستی زندان اوین را بر عهده داشت، شهید بروجردی با یک گروه ۱۲ نفری سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران را بنیان گذاری کرد که این تنها مواردی از اقدامات شهید بروجردی می باشد.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان تصریح کرد: در حالی که پس از پیروزی انقلاب، ضد انقلاب برای جداسازی بخش هایی از کشور تلاش های زیادی انجام می داد اما شهید بروجردی در کردستان و در آزادسازی این مناطق بسیار تلاش کرد و با خلوص نیت و اخلاصی که داشت، در قلوب مردم این منطقه جای گرفته بود.

مسیح کردستان، نجاتگر کردستان بود

زرینجویی عنوان کرد: در واقع همه شهدا قبل از شهادت، ابتدا به مقام شهادت می رسند که در دلهای مردم نفوذ پیدا می کنند که این نشانگر نزدیک بودن این افراد به خداست و هرچه به خدا نزدیکتر باشند، بیشتر محبوب دلهای مردم می شوند.

وی بیان کرد: ملقب شدن شهید بروجردی به مسیح کردستان گویای این بود که شهید بروجردی با تلاش های مستمر و مداوم خود به احیای دوباره کردستان و برچیدن توطئه های ضد انقلاب پرداخت، شهید بروجردی در این دوران کسانی را که حقایق را نمی دیدند، بینا کرد.

مدیر کل بنیاد شهید و امور ایثارگران لرستان، شهید بروجردی را نجاتگر کردستان برشمرد و خاطر نشان کرد: در آن شرایط سخت در منطقه کردستان شهید بروجردی با همه تلاش ها و مجاهدت ها سبب نجات این منطقه از دست ضد انقلاب و دشمنان شد که با هوشیاری این منطقه را نجات بخشید.

امروز سالروز شهادت بزرگ مردی از خط بروجرد است که افتخار مردمان این شهرستان محسوب می شود.

انتهای پیام/