رهبران نوشت: تیم مذاکره کننده دارای پشتوانه قوی است و آن هم اراده ملت است.

به گزارش بازتاب بروجرد با توجه به نخستین دور از مذاکرات تیم دولت سیزدهم، پیام ملت ایران در انتخابات ریاست جمهوری، رای به تغییر سیاست های کلی دولت بود و یکی از عرصه هایی که تحول مورد نظر بود، ریل گذاری در دیپلماسی و مذاکرات هسته ای است.

در دولت قبل به دلیل دیپلماسی منفعلانه، حقوق  ملت ایران که رفع تحریم های ظالمانه بود، محقق نشد بلکه سبب زیاده خواهی طرف مقابل شد و نتیجه این دیپلماسی، رکود صنعت و فناوری هسته ای شد و نتیجه آن مشکلات در حوزه اقتصاد ایجاد شد.

با روی کار آمدن این دولت شاهد اتفاقات خوبی هستیم که در بحث سیاست خارجی رخ داده از جمله پیوستن جمهوری اسلامی ایران به پیمان امنیتی و اقتصادی شانگهای است که بعد از ۲۰ سال عضویت ایران به رسمیت شناخته شد که همان نگاه به شرق است ولی در دولت قبلی این نگاه به حاشیه رفته بود.

از دستاوردهای دیگر در این مدت، قرارداد گارزی بین ایران ترکمنستان و آذربایجان است که به ارزش دو میلیارد مکعب گاز بوده و این قرارداد بدون پیوستن ایران به اف تی رخ داد و همان دور زدن تحریم هاست در حالی که در دولت قبل همه چیز به برجام و اف گره زده بودند.

آزادسازی سه و نیم میلیارد دلار منابع ارزی که به سبد مالی کشور بازگشت و مهار ویروس کرونا که در دولت قبل، واردات واکسن این را به اف گره زدند ولی در دولت جدید با یک تدبیر هوشمندانه شاهد واردات ۱۳۰ میلیون دوز واکسن هستیم.

در دولت قبلی، دیپلماسی منفعلانه بود و در دولت جدید که بسیار هوشمندانه است در مدت کوتاه اتفاقات خوبی رخ داد و خواست مردم از تیم جدید، حفظ منافع ملی و رفع و از بین رفتن تحریم های ظالمانه است که با نگاهی به محیط بین المللی می توان دریافت، شرایط مهیاست که تیم هسته ای از موضع عزت و اقتدار و فعالانه وارد شود و با اتفاقاتی که رخ داد، مانند دزدی  دریایی که دشمن تلاش داشت این را به عنوان نقطه ضعف رقم بزند به لطف خدا و نیروهای سپاه این تهدید به فرصت تبدیل شد.

دشمن به خوبی متوجه شده که جهت گیری دیپلماسی دولت جدید متفاوت است و برگ برنده دست جمهوری اسلامی ایران است و تلاش دارد تا افکار خود را القا کند و پافشاری تیم برای رفع تحریم را به عنوان زیاده خواهی قلمداد کند در حالی که اگر مذاکرات منجر به رفع تحریم نشود، مذاکرات بی معنا می شود.

اما این تحریف است که رهبری فرمودند اگر تحریف شکست بخورد، قطعا تحریم ها شکسته می شود و تیم مذاکره کننده دارای پشتوانه قوی است و آن هم اراده ملت است.

همایون رهبران، کارشناس مسائل سیاسی