امید به احیای واحدهای صنعتی راکد در دولت سیزدهم بیشتر شده تا شاهد توسعه و شکوفایی در این شهرستان باشیم.

به گزارش سفیر افلاک لرستان مهیای میزبانی سفر رئیس جمهور است، فردا جمعه آیت اله رئیسی به همراه تعدادی از وزراء به لرستان سفر می کنند تا از نزدیک با مسائل و مشکلات این استان آشنا شوند، حالا مردم شهر به شهر این استان مطالبات خود را دسته بندی می کنند تا پس از سالها شنیدن وعده های توخالی، به همت دولت سیزدهم شاهد توسعه و رفع مشکلات باشند.

بیکاری، نبود اشتغال، حقابه، احیای واحدهای صنعتی راکد، تکمیل پروژه های نیمه تمام، تخصیص اعتبار برای سدها و سایر زیرساخت ها بخشی از مطالبات مردم این استان است که دولت جدید روزنه های امید را در دل مردم کاشته و همه امیدوار هستند تا با عزم و همت این دولت شاهد رشد و توسعه استان لرستان باشیم، قطعا این سفرهای استانی نویدبخش این است که مشکلات بررسی و مرتفع خواهند شد.

اما بروجرد، دومین شهر بزرگ است که متاسفانه سالهاست از بی توجهی در بخش های مختلف رنج می برد، این شهرستان از بخش صنعتی گرفته تا سدهای نیمه کاره، بیکاری و بی توجهی به گردشگری مورد غفلت قرار گرفته است.

روزگاری بیش از ۴۰ درصد صنایع استان در شهرستان بروجرد وجود داشت، واحدهایی که هر کدام در نوع خود بی نظیر و برند کشوری و خارجی بودند اما دیری نپایید که گرد مشکلات اقتصادی بر چهره بسیاری از این واحدها نشست تا جایی که در دهه ۹۰ بسیاری از این واحدها نیمه تعطیل و تعطیل شدند.

سامان کاشی سرگردان در میان ۷ سال وعده

یکی از واحدهای بزرگ و بنام بروجرد، کارخانه سامان کاشی بود که برند پرشهرتی در کشور بود اما در سال ۹۳ رفته رفته جان از تن این واحد به دلیل مشکلات اقتصادی رفت و این واحد تولیدی پس از دو دهه فعالیت تعطیل و کارگران این واحد از کار بیکار شدند.

بارها کارگران این کارخانه با تجمع در شهرستان و حتی در مقابل مجلس خواستار رسیدگی به مشکلات شدند ولی با گذشت هفت سال از تعطیلی این کارخانه، هنوز هم قفل مشکلات این واحد باز نشده است و حال این امید می رود که با عزم جدی دولت سیزدهم بار دیگر این واحد تولیدی احیا شود.

چرخ کارخانه عظیم خودرو در بروجرد نچرخید

از دیگر واحدهای زمین گیر بروجرد، عظیم خودرو است که در سال ۸۰ فعالیت این واحد تولیدی آغاز شد، روزهایی که جوانان زیادی از این شهر مشغول به کار بودند و رنج مهاجرت و رفتن به شهری دیگر برای کار، کمرنگ شده بود اما این واحد تولیدی نیز در ابتدای دهه ۹۰ با مشکلاتی همراه شد که سرانجام به نیمه تعطیلی و تعطیلی رسید.

این واحد تولیدی طی چند سال اخیر کج دار و مریض فعالیت هایی داشته که چندان دندان گیر نبوده و به دلیل مشکلاتی که گریبان این واحد را گرفته، کارگران هم خانه نشین شده اند.

این در حالیست که بارها وعده رفع مشکلات داده شده اما هنوز چرخ این واحد تولیدی نچرخیده و در گیر و دار مشکلات گرفتار شده است.

با تعطیلی هر واحد تولیدی در بروجرد، شاهد افزایش دستفروشان در گوشه و کنار خیابان های شهر هستیم که از روی ناچاری پناه به دستفروشی برده اند تا لقمه ای نان حلال برای خانواده مهیا کنند.

حالا بروجرد مانده و کلکسیونی از واحدهای صنعتی تعطیل شده که میلیارد ها تومان تجهیزات و سرمایه در این واحدها خاک می خوردند، احیای هر یک از واحدهای تولیدی نه تنها در اشتغال اثر گذار بوده بلکه در راستای شعار سال می تواند در تولید نقش مهمی داشته باشند.

راه آهن بروجرد روی ریل وعده ها

وعده ها برای راه آهن در این مسیر، طی این سالها بسیار زیاد بوده ولی تنها قطار بروجرد روی ریل وعده ها حرکت کرده است، این در حالیست که راه آهن یکی از زیر ساخت های اصلی در توسعه هر منطقه محسوب می شود ولی با توجه به ظرفیت ها خصوصا در حیطه گردشگری، راه آهن بروجرد هنوز به نتیجه نرسیده است.

از سوی دیگر فرودگاه بروجرد پروژه ای است که در دهه های قبل مصوبه گرفت ولی بلاتکلیفی در این پروژه آنچنان زیاد است که گاهی از اذهان فراموش می شود.

فرودگاه این شهر سالهاست که معلق در هوا مانده و گاهی بهانه نداشتن توجیه اقتصادی، نبود اعتبار برای تملک زمین، نبود سرمایه گذار و هزاران بهانه دیگر به میان آمده که سبب شده این پروژه به جمع دیگر پروژه های نیمه کاره دیگر بپیوندد.

منطقه ویژه اقتصادی، ۱۰ سال در بلاتکلیفی

اواخر دهه ۸۰ بود که مجوز احداث منطقه ویژه اقتصادی در بروجرد صادر شد، امید می رفت که با وجود این منطقه تولید و اشتغال در بروجرد به جایگاه واقعی خود برسد ولی در این میان این پروژه دستخوش برخی از تبلیغات و مشکلاتی شد که به هیچ نتیجه ای نرسیده است.

بدون شک ایجاد چنین منطقه ویژه اقتصادی نیازمند زیر ساخت هایی مانند راه آهن و فرودگاه است و به دنبال آن می توان شاهد شکوفایی اتقتصادی و رفع مشکل بیکاری بود چرا که با ایجاد این منطقه، اشتغال زیادی برای افراد جویای کار فراهم می شود.

طی این سالها شرکت های مختلفی برای احداث این منطقه در بروجرد اقدام کرده اند ولی پس از مدتی درجا زدن، پروژه مسکوت و بدون هیچ تغییری در جای خود باقی مانده است.

سدهایی تشنه اعتبار

سدهای شهید بروجردی و آبسرده دو پروژه ای هستند که سالهاست نیمه کاره مانده، اعتباراتی قطره چکانی که حتی کام این سدهای تشنه را خیس نکرد، جوابگوی تکمیل آنها نبوده، سد آبسرده با گذشت ۱۷ سال از آغاز عملیات اجرایی این پروژه هنوز به ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی نرسیده، این پروژه مدتها نیمه تعطیل بود و عدم تخصیص اعتبارات یکی از مهمترین مشکل در روند کُند سازی سازی اعلام شده است.

از دیگر پروژه های نیمه کاره، سد شهید بروجردی است، عملیات اجرایی این پروژه از سال ۹۱ آغاز شده ولی تاکنون بیش از ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد یعنی به طور میانگین هر ساله یک درصد پیشرفت داشته و تسریع در روند این پروژه نیازمند توجه جدی و در نظر اعتباراتی است که سدهای نیمه کاره را از اعتبارات سیراب و به ایستگاه افتتاح برساند.

طی برآوردهای اعلام شده برای تکمیل این دو پروژه بالغ بر هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است و با توجه به نقش حیاتی سدها می طلبد دولت جدید این مهم توجه جدی داشته باشد.

درد دل جوانان بروجردی

طاها رازانی یکی از جوانان بروجردی در گفت و گو با سفیر افلاک اظهار داشت: ما جوانان از بیکاری رنج می بریم، سالهاست که تحصیلات دانشگاهی را تمام کرده ام و در به در دنبال شغل می گردم ولی متاسفانه به دلیل بی توجهی مسئولین طی این سالها شرایط برای ایجاد اشتغال فراهم نشده است.

وی افزود: بروجرد سرشار از ظرفیت هایی است که می تواند ما را از بند بیکاری رها کند، از رئیس جمهور انتظار داریم احیای واحدهای تولیدی راکد را در دستور کار قرار دهد تا افراد جویای کار در بخشی از این صنایع مشغول به کار شوند.

رازانی بیان کرد: یکی دیگر از مشکلات این است که وقتی برای دریافت تسهیلات برای اشتغالزایی مراجعه می کنیم، آنقدر مانع تراشی می شود که پشیمان می شویم در حالی که با توجه به شرایط آب و هوایی بروجرد حاضریم در بخش کشاورزی هم با دریافت تسهیلات بتوانیم کار کنیم ولی متاسفانه روند تسهیلات آنقدر طولانی است که در نیمه راه برمی گردیم.

این جوان بروجردی تصریح کرد: یکی دیگر از خواسته های جوانان بروجردی این است که اگر شرایط برای استخدام و اشتغال وجود دارد اولویت برای این برنامه با نیروهای بومی باشد تا ما جوانان برای اشتغال ناچار نباشیم که به شهرهای دیگر مهاجرت کنیم.

کارخانه های تعطیل و حال و روز صدها کارگر بیکار

یکی از کارگران بیکار شده سامان کاشی در آستانه این سفر گفت: از رئیس جمهور و یا وزیر صمت انتظار داریم سری به این واحد تولیدی بزند که چگونه تجهیزات خاک می خورند، در روزگاری که صدها کارگر در این واحد تولیدی کار می کرد حالا تعطیل و بلاتکلیف مانده است، ما سالهاست که گرفتار وعده ها شده ایم و عزم جدی نیاز دارد تا دوباره احیا شود.

وی افزود: امثال منِ کارگر در بروجرد بسیار زیاد است، تعطیلی و نیمه تعطیلی واحدهای تولیدی سبب شده تا نان کارگران آجر شود، واحدهای تولیدی این شهر نیازمند توجه جدی رئیس جمهور است.

این کارگر بیکار تصریح کرد: یکی از مهمترین و خواسته اصلی جوانان این شهر، توجه به واحدهای صنعتی راکد است که دوباره احیا شوند و افراد جویای کار مشغول به کار شوند، البته اگر پروژه های نیمه کاره مانند راه آهن و سدها هم تسریع یابند قطعا نرخ بیکاری در بروجرد کمتر می شود.

به گزارش سفیر افلاک فردا جمعه ۱۹ آذرماه، آیت اله رئیسی رئیس جمهور کشور به همراه تعدادی از وزراء به استان لرستان سفر می کند.

انتهای پیام/