رهبران نوشت: شهید حاج قاسم سلیمانی اسطوره بدون مرز است که امروز بسیاری از ملت های دنیا از رفتار و کردار سردار دلها الگو می گیرند.

به گزارش بازتاب بروجرد، در مورد سید الشهدای مقاومت حاج قاسم سلیمانی صحبت بسیار است هر کسی بیشتر این شهید را بشناسد، بیشتر نسبت به او تعظیم می‌کند و محبت می‌ورزد و مرزها هم منحصر به مرزهای جغرافیایی ایران و تشیع و حتی اسلام هم نیست و غیرمسلمان‌ها هم نسبت به این سردار بزرگوار تعظیم می‌کنند و مقام و منزلت او را ارج می‌نهند چرا که این سردار رشید برای انسانیت  جهاد و مبارزه نموده است.

درجریان جنگ و ناامنی درعراق وسوریه، متدینین به ادیان و مذاهب دیگر، چه غیر از شیعه و چه غیر از اسلام، از مسیحی گرفته تا غیر مسیحی، امنیتی را که هم اکنون استقرار یافته  و ان شاء الله روز به روز زیادتر می‌شود، همه را مدیون رشادت‌های این شهید بزرگوارمی دانند حاج قاسم برای انسانیت تلاش کرد البته همه این‌ها در طول عمل به تکلیف انسانی، اسلامی بود.

امیر المومنین علی علیه السلام به مالک اشتر می‌نویسند ” ارباب رجوعی که به شما مراجعه می‌کند، یا به هر حال هم‌دین و هم‌کیش شما هست و اگر هم‌دین و هم‌کیش تو نیست لکن انسان و هم‌نوع تو می باشد”  این‌طور نیست که همه انسان‌ها اگر مسلمان نباشند، خطاکار و گناه‌کار و معذب به عذاب الهی یا مستحق عذاب الهی باشند. این‌ها بندگان خدا هستند و ما موظف هستیم طبق وظیفه دینی خودمان از حقوق آن‌ها دفاع کنیم. در کلمات حضرت علی(ع) هست که اگر حتی یک غیر مسلمان خلخال از پایش کنده شود و مسئولان بلندپایه نظام اسلامی دق کنند و از دنیا بروند، جای دارد.

قرآن کریم می‌فرماید، «محمد رسول الله والذین معه اشداء علی الکفار و رحماء بینهم». در مقابل کفار باید با شدت و سخت‌گیری مقاومت کنیم. کمااین‌که یکی از ویژگی‌ها و شاخصه‌های شخصیتی این شهید بزرگوار، همین بود که در مقابل دشمنان بسیار مقاوم و استوار بود و ایستادگی و جان‌فشانی کرد و دشمن را عقب نشاند. اما از طرف دیگر، رحماء بینهم بود، بین خودی‌ها، بین هم‌کیشان و هم‌دینان و بین مسلمانان و حتی موحدین و صاحبان ادیان دیگر و حتی کسانی که متدین به هیچ دینی نباشند. آنان انسان هستند؛ انسانی که با ما مخالفت و ضدیت و دشمنی ندارد و می‌خواهند زندگی خودشان را داشته باشند، دیدیم که چگونه سرداردلها با مهربانی و عطوفت و پدرانه با آن‌ها برخورد می‌کند و کمک و یاری‌شان می‌کند و اصلاً رمز محبوبیت این شهید بزرگوار را باید در این آیه شریفه جست‌وجو کرد: «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات سیجعل لهم الرحمن ودا». کسانی که ایمان بورزند و عمل شایسته انجام دهند، خداوند رحمان به‌زودی محبت و مودت او را در دل مردم قرار می‌دهد. لذا می بینیم که دوست و دشمن و حتی دشمنان هم به گونه‌ای نسبت به این شهید بزرگوار یک ابراز احترامی دارند.

چه شیعه و سنی و متدینین به ادیان دیگر روز به روز محبت‌شان به این شهید بزرگوار بیشتر می‌شود. رمزش هم دو چیز است، ایمان و عمل صالح. هرچه ایمان و عمل صالح بیشتر باشد، درجه این محبت هم بیشتر است. البته این محبت در طول محبت خدایی است. محبت بر اساس هوای نفس نیست. قطعاً این شهید بزرگوار برای این‌که یک نفر او را دوست داشته باشد و محبت داشته باشد، یک قدم هم برنداشته است، بلکه خواسته است باز بر اساس ویژگی دیگرش که تکلیف‌مداری و وظیفه‌مداری بوده، به وظیفه خودش عمل کند. وظیفه‌اش این بوده که بر اساس اعمال و رفتار و کردار، آن‌چه را که خداوند دوست دارد، ابلاغ کند و از حق و حقیقت دفاع کند. باز می‌توانیم ایشان را مصداق سوره والعصر بدانیم. «ان الذین آمنوا و عملوا الصالحات وتواصوا بالحق وتواصوا بالصبر». همه در خسران هستند مگر کسانی که ایمان بورزند و عمل صالح انجام دهند و یکدیگر را سفارش به حق و صبر و بردباری کنند. یکی از مصادیق روشن و بارز این آیه شریفه، همین شهید بزرگوار ماحاج قاسم سلیمانی است. این شهید بزرگوار جایگاه خود را در بهشت می‌دید و لحظه به لحظه دنبال این بود که به آن‌ها ملحق شود و التماس می‌کرد به بعضی افراد که شهادت نصیبش شود.

همایون رهبران، کارشناس مسائل سیاسی