رهبران نوشت: دیپلماسی نگاه به شرق، آغاز فصل نوینی از همکاریهای دو جانبه از ابعاد مختلف قابل تامل و بررسی است.

به گزارش بازتاب بروجرد سفررئیس ‌جمهوری کشورمان، آیت اله رئیسی به روسیه با محوریت توسعه روابط اقتصادی با مسکو، نقطه عطفی در روابط دو کشور به شمار می رود.

نخستین دیدار روسای جمهوری ایران و روسیه در کاخ کرملین با هدف آغاز فصل نوینی از همکاریهای دو جانبه از ابعاد مختلف قابل تامل و بررسی است، رئیس جمهورکشورمان همچنین در جمع ایرانیان مقیم روسیه، اولویت دولت سیزدهم را احیای دیپلماسی منطقه ای به ویژه ارتقاء سطح همکاریهای تجاری با روسیه عنوان کرد.

حضور وزیران امور خارجه، نفت، امور اقتصادی و دارایی، اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در این سفر نشان از عزم جدی دو کشور در ارتقاء روابط اقتصادی و سیاسی است.

به موازات دیپلماسی فعال امضای قراردار ۲۵ ساله ایران و چین، رزمایش مرکب دریایی ایران، روسیه وچین در حال برگزاری می باشد که پیام این رزمایش به منطقه و جهان این است که ما می‌توانیم امنیتمان را برقرار کنیم و با احترام متقابل با قدرت‌های جهانی همکاری نظامی داشته باشیم، هدف این رزمایش امنیت منطقه و به تبع آن صلح جهانی است که می تواند راهبرد دشمنان در انزوای ایران بیش از پیش باشکست مواجه کند.

در مجموع می توان گفت که با استقرار دولت سیزدهم شاهد شکل گیری فصل نوینی از همکاریهای دو جانبه میان تهران و مسکو هستیم که نتیجه ای جز انزوای سیاستهای یکسویه آمریکا در منطقه و جهان ندارد.

در گذشته ای نه چندان دور در دوران دیپلماسی برجامی، آزمایش موشکی و هر گونه اظهارنظر برخلاف میل کدخدا مذاکرات ارزیابی می شد اما درنقطه مقابل دیپلماسی عزتمندانه درمدت کوتاه روی کار آمدن دولت سیزدهم توانسته با دورزدن تحریمها، فروش دوبرابری نفت، افزایش صادرات، عضویت درپیمان امنیتی شانگهای، آزادسازی اموال بلوکه شده این پیام مهم را مخابره نماید که «گفتمان میدان»، «پشتوانه و مکمل» و «گفتمان دیپلماسی» است.

انتهای پیام/

  • نویسنده : همایون رهبران، کارشناس مسائل سیاسی