رفتار دوگانه غرب و آمریکا در برابر اوکراین و برخورد سیاسی آنها با ورزش، نه تنها نشان داد شعارهایی که می‌دهند تنها ظاهری زیبا دارد و از درون تهی است، بلکه درس عبرت دیگری هم برای غربگرایان داخلی شد.

به گزارش بازتاب بروجرد شش روز از عملیات نظامی روسیه در اوکراین می‌گذرد و هر روز از این ماجرا که می‌گذرد درس‌ها و عبرتهایش هم بیشتر می‌شود. بعد از نمایان شدن رفتار دوگانه غرب و امریکا درباره اتفاقات اوکراین، یمن، افغانستان، فلسطین و…، یکی از درس‌های جدیدی هم که این اتفاقات داشت را می توان در حوزه ورزش دید. 

در کنار استانداردهای دوگانه غرب در مسائلی مانند حقوق بشر و …. این روزها شاهد رفتار دوگانه آنها در حوزه ورزش هم هستیم. برخی در این راستا معتقدند وقتی آمریکا و متحدانش به کشوری حمله می‌کند هیچ محدودیت و محرومیتی علیه آنها در حوزه ورزش اعمال نمی‌شود، اما اگر کشوری که مورد حمایت آنها نیست وارد جنگ شود محرومیت‌ها علیه‌اش اعمال می‌شود.

فدراسیون‌های جهانی، کمیته بین‌المللی المپیک همواره مدعی بودند ورزش از سیاست جداست، اما این روزها آنچنان علنا در سیاست دخالت می‌کنند که گویی اصلا ورزش از ابتدا برای پیگیری اهداف سیاسی به وجود آمده است!

غربی‌ها نیز همواره شعار «جدایی ورزش از سیاست» را سر داده‌اند و همواره ورزشکاران کشورهای آزادیخواه و مدافع مظلومان همچون ورزشکاران ایرانی که حاضر نشده‌اند با صهیونیست‌ها در میادین ورزشی روبرو شوند را متهم کرده اند. غربگرایان داخلی نیز بارها به عدم رویارویی ورزشکاران ما با صهیونیست ها واکنش نشان داده اند و مسئولان را متهم به دخیل کردن سیاست در ورزش کرده اند.

* شعارهایی با ظاهری زیبا و درونی تهی!

امروز رفتار غرب و آمریکا به وضوح نشان داد شعارهایی که آنها می دهند تنها ظاهری زیبا دارد و از درون تهی است. یکی از همین شعارها هم این بود که «سیاست را نباید در ورزش داخل کرد»

علیرغم این شعار اما دیدیم که لهستان از شانس خودش برای حضور در جام‌جهانی می‌گذرد و اعلام می‌کند که با روسیه مسابقه نمی‌دهد. از سویی هم برخی بازیکنان این تیم با بستن پرچم اوکراین به بازوی خود از یک جریان سیاسی غیرورزشی حمایت می کنند!

این اقدام لهستان در حالی صورت گرفت که بازیکنان کشورهایی مانند ایران اگر چنین اقداماتی را انجام دهند هزینه هایی سنگینی را در حوزه ورزش باید متحمل شوند.

جدای لهستان، سوئدی‌ها هم گفته اند که در مرحله پلی‌آف با روسیه بازی نمی‌کنند! البته به نظر می رسد لهستانی ها دارند روغن ریخته را نذر امامزاده می کنند، زیرا به اعتقاد بسیاری از فوتبال دوستان در مقابل لهستان سد محکمی به اسم چک وجود دارد، تیمی که به این راحتی ها از لهستان شکست نمی خورد.

امروز برای ما این سوال مهم وجود دارد که حکم این سیاسی بازی ها در ورزش برای لهستان و سوئد و هر تیم ورزشی دیگری که اینگونه علنی در سیاست دخالت می کند، چیست؟ آیا آنها هم مانند تیم های ورزشی ایران محروم و جریمه می شوند یا اینکه نه چون اینجا پای منافع غرب و امریکا در میان است، این مسائل اشکالی ندارد؟

البته ناگفته نماند که خیلی از کارشناسان مرتبط معتقدند لهستان و سوئد امروز در حال سیاه بازی هستند و به وقتش تمام قد در زمین سبز فوتبال مقابل بازیکنان روسیه، به صف می ایستند. به هر حال باید منتظر ماند و دید که آیا این کشورها حاضر می شوند برای دفاع از اوکراین قید رفتن به جام جهانی را بزنند یا اینکه این حرفها هم از همان دست شعارهایی است که غرب در برابر حقوق بشر و جدایی سیاست از ورزش می زند!

* ۷ سال سکوت مرگبار غرب در مقابل جنایت در یمن

از طرفی حدود هفت سال از حمله ائتلاف سعودی به یمن می گذرد، در این سالها هزاران کودک و زن و مرد بی گناه غیرنظامی در حملات ناجوانمردانه این ائتلاف جان باخته‌اند، هزاران کودک به علت وضعیت ایجاد شده دچار سوتغذیه و بیماری های وحشتناک شده اند، ۷ سال است که رژیم سعودی با حمایت غرب و دوستانش در منطقه؛ خواب را از مردم مظلوم یمن گرفته است، ولی در این ۷ سال دریغ از یک تیم غربی که عربستان و امریکا را محکوم کند، کدام بازیکن چشم آبی و مو بلوند پرچم یمن را روی بازویش بست؟ آنها چون منافعشان جای دیگری بود همواره به بهانه اینکه سیاست از ورزش جداست، خود را در مقابل کشتار وحشیانه کودکان و مردم یمن و فلسطین و افغانستان به خواب زده اند و حالا که توطئه اربابانشان ناکام مانده آنچنان سیاست و ورزش را در هم آمیخته اند که دیگر جداکردنش کار هر کسی نیست.

* موضع ثابت جمهوری اسلامی، برخلاف مواضع دوگانه غربی‌ها

البته سیاست جمهوری اسلامی ایران در مقابل قضایای اوکراین کاملا مشخص است و اخیرا هم رهبر معظم انقلاب به صراحت گفتند که برخلاف مواضع دوگانه غربی‌ها موضع ثابت جمهوری اسلامی ایران همواره مخالفت با جنگ و تخریب در همه مناطق دنیا است و رئیس جمهور کشورمان نیز حتی در روزهای گذشته تاکید کرد که جمهوری اسلامی ایران از هرگونه تلاش دیپلماتیک که منجر به حل مسالمت‌آمیز مناقشات در اوکراین شود حمایت می‌کند و آماده نقش‌آفرینی برای هرگونه کمک به بازگشت صلح است. اما برای غرب و اروپای مدعی این رفتار دوگانه واقعا ننگ آور است.

* آیا غربگرایان از خواب بیدار می‌شوند؟

خیلی ها امروز معتقدند که رفتارهای دوگانه غرب باید درس عبرتی برای غربگرایان داخلی شود، هرچند در مقابل برخی هم می گویند که امیدی نیست کسانی که خود را به خواب زده اند، بیدار شوند.

جدا از برخی از غربگرایان که منافع‌ آنها در حمایت چشم بسته و بی‌چون و چرا از غرب است، برخی از سلبریتی‌ها و تعداد انگشت شماری از ورزشکاران داخلی هم البته هستند که بدون همواره تحت تاثیر رسانه‌های غربی دست به اقدامات دوگانه و عجیبی می‌زنند، نمونه اش هم همین حرکتی بود که از سوی مسعود شجاعی و چند دیگر از بازیکنان تیم فوتبال نساجی صورت گرفت، این چند بازیکن فوتبال با پوشیدن پیراهنی که پرچم کشور اوکراین بر آن نقش بسته بود، به اتفاقات و جنگ میان این کشور با روسیه واکنش نشان دادند.

بعید است که این بازیکنان به دلیل دخالت در سیاست جریمه و محروم شوند و جمهوری اسلامی ایران هم قطعا همچون جمهوری چک که هرگونه حمایت علنی از حمله روسیه به اوکراین چه در فضای مجازی و چه در تجمعات را جرم کیفری محسوب کرده است، برخورد نمی‌کند و اینگونه نیست که کسانی که از اوکراین حمایت کرده‌اند را  بازخواست کند، اما مردم قطعا این سوال را از سلبریتی‌هایی که خیلی زود در دام بازی‌های رسانه‌های غربی می‌افتند، ودارند که آیا باید حتما کسانی که در جنگ آسیب می بینند دارای نژاد و رنگ خاصی باشند که مورد حمایت قرار گیرند؟

* شما که می‌گفتید ورزش و سیاست دو چیز جدا هستند؟! 

رفتار دوگانه فیفا، فدارسیون ‌های ورزشی و در کل غرب با ماجرای اوکراین البته واکشن‌های مختلفی هم به همراه داشت. در همین راستا مجتبی زارعی عضو هیات علمی دانشگاه تربیت مدرس و رئیس سابق بسیج اساتید کشور در واکنش به سیاسی‌بازی فیفا و فدارسیون‌های ورزشی می‌نویسد: « فیفا برای اوکراین سیاسی شد، فدراسیون جودو هم سیاسی شد، فدراسیون تکواندو هم کمربند مشکی پوتین را پس گرفت! شما و مبلغین فارسی زبان که می‌گفتید ورزش و سیاست دو چیز جدا هستند؟! چقدر پهلوانان ورزش ایران را در مقابل رژیم دزد سرزمین ملت فلسطین تحقیر و تخریب می کردید!»

* فیفا بگوید چرا کشورهای متجاوز به یمن را محروم نمی‌کند؟

روح الله متفکر آزاد نماینده مردم تبریز در مجلس شورای اسلامی هم در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس، با اشاره به محرومیت روسیه از حضور در میادین توسط فدراسیون جهانی فوتبال گفته است: این اقدام فدراسیون جهانی فوتبال نشان داد که این فدراسیون برخلاف ادعایش مبنی بر جدایی ورزش از سیاست، به مسائل سیاسی ورود می‌کند.

وی افزود: سؤال ما از فدراسیون جهانی فوتبال این است که حال که روسیه را‌‌‌‌‌‌‌‌ از حضور در میادین محروم می‌کند، چرا تیم‌های فوتبال کشورهای متجاوز به یمن را‌‌‌‌‌‌‌‌ در طول ۸ سال گذشته از حضور در میادین محروم نکرده است؟  فدراسیون جهانی فوتبال متأسفانه در مسائل سیاسی ورود می‌کند و ورود آن به این حوزه کاملا در راستای منافع و مقاصد سیاسی غرب است.

وی افزود: سؤال اینجاست که اگر کشوری به کشوری دیگر تجاوز کند، از حضور در میادین ورزش محروم می‌شود، چرا رژیم صهیونیستی محروم نمی‌شود و دیگر اینکه چرا ورزشکارانی که از رویارویی با ورزشکاران صهیونیست خودداری می‌کنند توسط فدراسیون‌های جهانی محروم می‌شوند؟

عضو هیات رئیسه مجلس اظهار داشت: متأسفانه رفتار فدراسیون جهانی فوتبال نشان داد که این فدراسیون کاملا سیاسی عمل می‌کند و رفتار سیاسی آن در جهت منافع غرب است.

* روسیه از جام جهانی حذف می شود اما AFC  به عربستان متجاوز هدیه می دهد

جلال رشیدی کوچی نماینده مردم مرودشت در مجلس شورای اسلامی در صفحه شخصی خود در توئیتر، با اشاره به رفتار دوگانه نهادهای بین المللی درباره جنگ اوکراین و یمن، نوشت: «‏سازمان ملل، تجاوز روسیه به اوکراین را محکوم و در همان جلسه یمن را به دلیل مقاومت در برابر تجاوز ۸ ساله عربستان محکوم کرد. FIFA روسیه را از جام‌ جهانی به خاطر تجاوز به اوکراین حذف کرد و AFC میزبانی جام باشگاه‌های آسیا را به عربستان متجاوز به یمن داد!

گلی به گوشه جمال قانون جنگل.»

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس