قصه پُر غصه کارگران عظیم خودرو بروجرد همچنان ادامه دارد و معوقات 14 ماهه این کارگران پرداخت نشده و معتقدند کسی به دادشان نمی‌رسد.

به گزارش بازتاب بروجرد حقوق های معوقه یکی از سناریوی های تلخ جامعه کارگری است، کارگرانی زحمت کش که در اقتصاد و تولید نقش بسیار حائز اهمیتی دارند اما ایستادن چرخ تولید در یک کارخانه، زندگی همه این کارگران را با مشکلات عدیده ای همراه می کند.

در حالی  ۴۰ درصد واحدهای تولیدی استان در شهرستان بروجرد قرار دارد که برخی از این واحدها طی سال های گذشته به دلیل بی تدبیری ها، تعطیل و نیمه تعطیل شدند و حقوق های معوقه و اخراج، سهم کارگران این واحدهای تولیدی بود.

یکی از واحدهای تولیدی بروجرد که سالهاست درگیرودار مشکلات قرار دارد، عظیم خودرو بروجرد است، این واحد تولیدی در سال ۱۳۷۵ فعالیت خود را با بیش از ۵۰۰ کارگر آغاز کرد و نخستین محصول خود را در سال ۱۳۸۱ وارد بازار نمود، پس از ۱۰ سال فعالیت به دلیل مشکلاتی، تولید در این واحد متوقف و نان ۴۰۰ کارگر آجر شد.

نبض عظیم خودرو به سختی می زند

بعد از این ماجرا در سال ۹۱ مجدد فعالیت این واحد با اندک ظرفیتی و تعداد محدودی کارگر آغاز شد ولی در طول ۹ سال گذشته نبض این واحد با حدود ۱۸۰ کارگر به سختی می زند و یکی از مهمترین مشکلات این کارگران ۱۴ حقوق معوقه است که زندگی آنها را سخت کرده است.

در ۱۹ آذرماه امسال همزمان با سفر ریاست جمهوری به استان لرستان، فاطمی امین به بروجرد سفر کرد که در بازدید از یک واحد تولیدی، با اعتراض و تجمع کارگران عظیم خودرو بروجرد مواجه شد و کارگران این واحد خواستار رسیدگی به مشکلات این کارخانه بودند.

روز گذشته تعدادی از کارگران عظیم خودرو با حضور در نماز جمعه بروجرد و با در دست داشتن نوشته هایی از امام جمعه و مسئولین تقاضای رفع مشکلات را داشتند.

نان شب را به سختی تهیه می کنیم

یکی از کارگران عظیم خودرو در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، گفت: ۱۴ ماه حقوق معوقه واقعا سخت است، ما شرمنده خانواده هایمان شده ایم، در این روزهای پایانی سال جیبمان خالی است و کسی به فکر ما کارگران نیست که زندگی مان چگونه می گذرد.

وی افزود: بارها اعتراض کردیم و خواستار شده ایم تا به مشکلات ما رسیدگی شود ولی متاسفانه تاکنون جوابی دریافت نکرده ایم، انتظار داریم مسئولین استانی و کشوری درد دل ما را بشنوند و برای رفع مشکلات این واحد تولیدی اقدام کنند.

این کارگر بروجردی تصریح کرد: این روزها ما کارگران به سختی نان شب را تهیه می کنیم، فقط از دوستان و آشنایان قرض می کنیم، اگر هم مریض شویم پولی برای دکتر رفتن و درمان نداریم، مسئولین لحظه ای خودشان را جای ما بگذارند و برای این درد، نسخه ای بپیچند.

عظیم خودرو مشکل حقوقی دارد

عبدالعلی گیوه کی رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی بروجرد در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: مشکل کارخانه عظیم خودرو حقوقی است و پیگیری برای رفع مشکلات کارگرانی که حقوق معوقه دارند، صورت گرفته است.

وی افزود: در حال حاضر ۱۲۰ کارگر در این واحد هستند که از این تعداد ۵۰ نفر در محل کار هستند و ۷۰ نفر هم در مواقع لزوم و کار در این واحد حضور پیدا می کنند اما حق بیمه برای آنها واریز می شود.

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی لرستان تصریح کرد: این تعداد کارگر ۱۴ ماه حقوق معوقه دارند و باید از طریق قضایی مشکل این واحد برطرف شود البته پیگیری هایی صورت گرفته و قول هایی هم داده شده است.

پیگیری برای رفع مشکلات کارخانه عظیم خودرو

حسین دالوند سرپرست صمت بروجرد اظهار داشت: در راستای رفع مشکلات کارخانه عظیم خودرو تاکنون جلسات متعددی برگزار شده و پیگیری ها نیز ادامه دارد.

وی افزود: در شهرستان بروجرد این واحد تولیدی ۱۴ ماه حقوق معوقه دارد و سایر واحدهای تولیدی مشکل حقوق معوقه ندارند.

وی بیان کرد: یکی دیگر از واحدهایی که مدتها پیگیری برای رفع مشکلات آن صورت گرفت، سامان کاشی بروجرد بود که در مرحله احیا قرار گرفته و ۹۰ درصد مشکل این واحد تولیدی که سالها تعطیل شده بود، برطرف شده که پس از رفع مشکلات وارد مدار تولید می شود.

به هر حال می طلبد که مسئولین استانی به داد کارگران عظیم خودرو برسند تا در آستانه سال جدید، این افراد بخشی از معوقات خود را دریافت نمایند.

انتهای پیام/