یک عضو هیئت علمی دانشگاه با اشاره به نامگذاری سال 1401 مبنی بر «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال‌آفرین» گفت: اقتصاد دانش‌بنیان از چندین کانال رشد اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده و منجر به تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود.

به گزارش بازتاب بروجرد کامران رحیمی درباره نامگذاری سال ۱۴۰۱ از سوی مقام معظم رهبری با عنوان «تولید؛ دانش بنیان، اشتغال آفرین»، اظهار داشت: یکی از مهمترین بخش هایی که می تواند کشور را در مسیر توسعه اقتصادی قرار دهد، اقتصاد دانش‌بنیان است.

وی ادامه داد: اقتصاد دانش‌بنیان از چندین کانال رشد اقتصادی کشور را تحت تاثیر قرار داده و منجر به تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه فنی و حرفه‌ای تصریح کرد: بهره وری مهمترین بخشی است که اقتصاد دانش‌بنیان و تولید دانش بنیان را می‌تواند با جهش روبرو کند و افزایش بهره‌وری منابع تولید، موجب افزایش رشد اقتصادی و منجر به تحقق اقتصاد مقاومتی می‌شود.

رحیمی با اشاره به تحمیل هزینه‌های سنگین در اقتصاد غیردانش‌بنیان ادامه داد: اقتصاد دانش بنیان موجب کاهش هزینه‌‌ها از طریق افزایش رقابت جهانی می‌شود، کاهش هزینه‌ های تبادل اطلاعات و امکان برقراری ارتباطات سریع، انگیزه فعالان اقتصادی را افزایش داده و این امر زمینه افزایش رشد اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی را فراهم می‌‌کند.

وی با بیان اینکه تولید دانش بنیان سبب افزایش درآمد افراد و در نهایت افزایش تولید ملی می شود، تاکید کرد: این افزایش درآمد موجب افزایش تقاضا برای دانش شده و در نهایت این امر نیز منجر به رشد اقتصادی می‌شود.

این کارشناس مسائل اقتصاد ایران با نرم خواندن قدرت ایجاد شده توسط اقتصاد دانش بنیان ادامه داد: حرکت اقتصادها به سمت دانش ‌بنیان شدن موجب افزایش توان رقابتی کشورها شده و می‌تواند در حوزه تجارت خارجی، ضمن ایجاد یک پایگاه اقتصادی در جهان به افزایش قدرت نرم کشورها کمک کند.

رحیمی با بیان اینکه صادرات کالاهای دانش ‌بنیان نقشی اساسی در توان رقابت ‌پذیری شرکت‌ های ایرانی دارد، افزود: تولیدکنندگان در بازارهای داخلی یا بازارهای صادراتی نیاز به این توان رقابتی دارند و لازم است نهادهای مربوطه به نقش نوآوری و فناوری به‌ عنوان ایجاد زمینه ‌های رقابتی توجه کنند.

وی اظهار کرد: بین سیاست‌های علمی و فناوری و سیاست‌های تجاری در کشور برای تحقق شعار سال یک انسجام نیاز است تا بتوان اثرات رشد کمّی در تعداد بنگاه‌ها و افزایش تولید علم را در اقتصاد لمس کرد و به سمت توسعه اقتصادی و تحقق اقتصاد مقاومتی حرکت کرد.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس