علی رغم وعده های مکرر مدیران شهری برای مهار دستفروشی و سد معبر، اما همچنان این مشکل در سطح شهرستان بروجرد برطرف نشده است.

به گزارش بازتاب بروجرد مهاجرت به سمت شهرها و سکونت در حاشیه شهر هزاران مشکل و آسیب اجتماعی را ایجاد نموده و در این میان مشاغلی کاذب، برای فرار از بیکاری ظهور و بروز کرده که برخی از این مشاغل مانند دستفروشی گرفتار هزاران مشکل تو در تو شده اند.

به دلیل مشکلات اقتصادی و مشکل بیکاری، عده ای به سمت دستفروشی روی آورده اند که پهن کردن بساط دستفروشی در کنار خیابان و پیاده روها می تواند علاوه بر تضیع حقوق شهروندی، مشکلاتی دیگر را به همراه داشته باشد.

متاسفانه گاهی پیاده روها در محاصره دستفروشان قرار می گیرد که این معضل در ایام خاصی از سال مانند نوروز و دیگر مناسبتها بسیار مضاعف شده و تردد را برای شهروندان در پیاده روها سخت می کند.

این روزها پدیده دستفروشان مختص شهر خاصی نیست بلکه در بسیاری از شهرها این معضل دیده می شود و تاکنون ساماندهی دستفروشان موفق نبوده است چرا که پس از طرح و برنامه ریزی، ساماندهی آغاز می شود و معمولا به نتیجه نمی رسد.

مشکلات دستفروشان

ساماندهی دستفروشان به معنی حذف آنها نیست بلکه مکان هایی مناسب برای آنها در نظر گرفته می شود که همگی در محیطی منظم و بازار ساماندهی شوند و با این کار از بی نظمی در سطح شهر و پیاده روها جلوگیری می شود.

متاسفانه دستفروشی در بروجرد تاکنون با مشکلات زیادی همراه بوده، بیکاری جوانان سبب شده تا افراد جویای کار برای رهایی از بیکاری به سمت و سوی مشاغل کاذب مانند دستفروشی روی آورند و همین سبب شده تا روز به روز بر تعداد دستفروشان در سطح شهر افزوده شود.

دستفروشان در همه رده های سنی دیده می شوند، گاهی دستفروشانی با دارا بودن مدارک دانشگاهی، چاره ای جز دستفروشی ندارند.

هر چند وقت یکبار شاهد کلیپ هایی از درگیری ماموران سد معبر با ماموران شهرداری هستیم که در فضای مجازی با قصه های متفاوتی، روایت می شوند.

اگر شغل حسابی داشتیم، دستفروشی نمی کردیم

یکی از دستفروشان بروجردی در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: ما دستفروشان برای یک لقمه نان حلال دستفروشی در کنار خیابان را انجام می دهیم، اگر شغل درست حسابی داشته باشیم هیچ وقت در گرما و سرما دست به این کار نمی زدیم.

وی بیان کرد: درآمد ما حداقل پولی است که بتوانیم زندگی را بگذرانیم و از صبح تا شب در کنار خیابان مشغول دستفروشی هستیم ولی هر چند وقت یکبار با نیروهای سد معبر درگیر می شویم، اگرچه بازارچه ای برای ساماندهی دستفروشان در نظر گرفته شده ولی هیچ کسی وارد این بازارچه نشده و همچنان همه در کنار پیاده رو سه راه جعفری مشغول هستند.

این دستفروش بروجردی گفت: هم اکنون که فصل بهار است، انواع گیاهان خوراکی و مواد این فصل را که بازار پررونقی دارد، در بازار می فروشیم ولی گاهی برخوردهایی دیده می شود که همه ما را ناراحت و عصبانی می کند.

۲۶۰ غرفه برای دستفروشان در نظر گرفته شد

یحیی عیدی بیرانوند شهردار بروجرد در گفتگو با خبرنگار سفیرافلاک، اظهار داشت: بروجرد اولین شهر در استان لرستان است که برای ساماندهی دستفروشان برنامه ریزی کرده و در همین راستا تعدادی املاک را برای ساماندهی در نظر گرفتیم و با برنامه ریزی، ۲۶۰ غرفه برای دستفروشان مهیا شد.

وی افزود: این بازارچه در فاصله کمی از مرکز شهر در نظر گرفته شده که هدف از این کار این بود که همه دستفروشان در این بازارچه حضور داشته باشند اما متاسفانه استقبالی نشده و تاکنون حدود ۳۰ نفر از دستفروشان در این بازارچه حضور دارند و مابقی غرفه ها خالی است.

شهردار بروجرد تصریح کرد: این در حالیست که واگذاری غرفه ها برای ساماندهی دستفروشان به صورت رایگان بوده ولی عده ای تمایل به حضور در این غرفه ها ندارند و ترجیح می دهند در همان کنار خیابان دستفروشی کنند.

طراحی سامانه ای برای دستفروشی

بیرانوند عنوان کرد: همچنین سامانه ای طراحی کردیم که دستفروشان همه اطلاعات خود را اعم از سن، تحصیلات، وضعیت تاهل را در سامانه بارگذاری می کنند، دستفروشی در کنار خیابان سبب شده تا برخی از مغازه داران هم از عملکرد آنها سواستفاده کنند و کل معبر پیاده رو را محاصره نمایند.

وی با بیان اینکه معبر ایمن، حق شهروند است، گفت: همه تلاشها برای ساماندهی دستفروشان صورت گرفته ولی برخی برای اینکه عملکرد ما را زیر سوال ببرند درگیری ایجاد می کنند و کالاهای خود را در خیابان پرت می کنند البته اگر همکاران سد معبر پا را فراتر از قانون بگذارند ما هم مدعی می شویم.

بدون شک ساماندهی دستفروشان نیاز به کار کارشناسی شده و زیر ساخت هایی دارد که یکبار برای همیشه این معضل حل شود.

انتهای پیام/