دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر با بیان اینکه مساله حجاب از مطالبات اصلی خانواده‌های شهداست، گفت: ما دستگاه‌های دولتی را مکلف کردیم تا 21 تیر وضعیت حجاب کارکنان خودشان را درست کنند.

به گزارش بازتاب بروجرد در دیدار هاشمی گلپایگانی، دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور  با برخی خانواده‌های شهدای شاخص کشور مطرح شد:دغدغه ما خانواده شهدا بحث حجاب است چون وصیت نامه شهدا در مورد حجاب است. امیدواریم دولت مردمی شرایط جامعه و وضعیت حجاب را درست کند دولت می تواند همانطور که برای کرونا قانون‌گذاری کرد و ماسک زدن را اجباری کرد  درباره مساله حجاب نیز اراده حل مساله داشته باشد

در  این دیدار خانواده شهدا بیان کردند: ما به عنوان وصی شهدایمان از مسئولان نظام اسلامی می‌خواهیم  در مقابل خون شهدا و وصیت آنها بی مسوولیتی نکنند و وضعیت حجاب را درست کنند. همان طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند درخواستی که  شهدا در وصیت خود از مردم خواستند بحث عفاف و حجاب بوده است.

در این دیدار دبیر ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور مطرح کرد :طرح جامع حجاب و عفاف ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور طرحی جامع و مردمی برای حل مساله بی حجابی  است و مدعی است با این طرح معضل عفاف و حجاب را در زمان مشخص حل خواهد کرد. 

 هاشمی گلپایگانی در پاسخ مطالبه خانواده‌های شهدا در موضوع حجاب و عفاف گفت: درباره حجاب بسیار بحث شده است.  برخی صرفا  با اکتفا به ذکر مصیبت منکرات و نوحه‌سرایی از وضعیت، جامعه را به  احساس ناامیدی می‌کشانند و ضعف را القا می‌کنند ما باید برای بهبود وضعیت حجاب کار عملیاتی مبتنی بر برنامه انجام دهیم.

وی افزود: ستاد طرحی آماده کرده است که اگر در هرنقطه اجرایی شود طی یکسال وضعیت حجاب آن منطقه درست می‌شود. در این طرح  11 عرصه در نظر گرفته شده است که با استفاده از بازخورد نظریات محققین، دانشگاهیان، حوزویان و عموم مردم تنظیم شده است و مرتب ارتقاء می‌یابد

هاشمی گلپایگانی بیان کرد: در این طرح برخورد فیزیکی وجود ندارد و نیروی انتطامی مستقیم با بدحجاب کاری ندارد و هیچگونه ایجاد تنش و درگیری صورت نمی گیرد. این طرح کاملا مردمی است و پاسخگوی مطالبات به حق مردم و خانواده های شهدا است 

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر عنوان کرد:هر کار فرهنگی اجتماعی برای رسیدن به نتیجه حتما نیاز به ضمانت اجرایی دارد. به عنوان مثال اگر مغازه‌داری لباس با مدهای زننده همچون شلوارهای پاره ارایه کرد جریمه می‌شود و در محاسبه سود و ضرر خود، دیگر چنین لباس‌‌هایی را نخواهد فروخت و خود او  تبیین گر عدم ارایه آن محصول خواهد شد و جریمه های اخذ شده خرج  اقناع فکری و کار فرهنگی برای فرهنگ سازی حجاب خواهد شد

 وی گفت: شهید مطهری وقتی شهید شد در جیب  ایشان کاغذی وجود داشت که دران مسائل  مهمی که قرار بود با حضرت امام(ره) مطرح کنند یادداشت شده بود، از جمله برپایی نماز جمعه، آموزش جوانان برای دفاع از کشور و در آن شرایط بحرانی کشور برنامه حجاب بود که متاسفانه طرح این شهید از زمان شهادت تا امروز در جیب بی برنامگی مسوولین مانده است، شهید مطهری برای آن روز برنامه داشت تا گرفتار شرایط امروز نشویم و اگر امروز اقدام ما مبتنی بر طرح حساب شده و جامعی نباشد گرفتاری های بدی را درپیش رو خواهیم داشت 

 هاشمی گلپایگانی ادامه داد: طرح ستاد به تبیین در بین عامه مردم و توجیه مسوولین  نیاز دارد  متاسفانه مسئولان در مواجهه با طرح عفاف و حجاب مسائل دیگری را پیش می‌کشند به همین علت اجرا شدن این طرح با مطالبه گری هوشمندانه و مشارکت  مردم ممکن است.

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر با بیان اینکه ستاد در اولین عرصه از  11عرصه طرح جامع عفاف و حجاب  به سراغ مسئولان و مدیران رفته و شاخص‌های حجاب و عفاف را به همه دستگاه‌های دولتی و حاکمیتی ابلاغ کرده است، ابراز کرد: در اجرای این شاخص‌ها اکثر مسولین و وزرا  لااقل در قدم اول همراهی کردند ولی برخی مانند وزیر گردشگری که سال ها رییس رسانه ملی بوده  حتی شورای امر به معروف دستگاه خود را معرفی نکرده  است چه برسد به اینکه بخواهند شاخص‌ها را اجرا کنند. مساله حجاب هزینه دارد و ما باید طبق وظیفه قانونی  برای ترک فعل‌های مسوولین هزینه درست کنیم تا جلوی کوتاهی ها گرفته شود 

وی با بیان اینکه امروز مساله حجاب جزء یکی از مطالبات اصلی و مهم خانواده های شهدا است ، اظهار کرد: باید کار را از دولت شروع کرد؛ لذا  برای نظارت بر دستگاه‌های اجرایی قرارگاه ۲۱ تیر در ستاد راه‌اندازی شده و ما دستگاه‌های دولتی را مکلف کردیم تا ۲۱ تیر وضعیت حجاب کارکنان خودشان را درست کنند.

هاشمی گلپایگانی بیان کرد:در جایی که مردم ببینند قانون هست و برای اجرای ان جدیت وجود دارد همراهی می کنند به عنوان نمونه از زمانی که نیروی انتظامی سامانه ناظر یک را راه اندازی کرده است کشف حجاب در خودروها به صورت محسوسی کم شده است به طوری که طبق آمار مسئولان فراجا حدود ۶۵ درصد افراد بعد از دریافت پیامک اول دیگر این موضوع را تکرار نمی‌کنند.

دبیر ستاد امربه معروف و نهی از منکر ادامه داد: متاسفانه طبق گزارشات فراجا  41 درصد افرادی که در بحث حجاب دستگیر می شوند کارمندان دولت هستند.

وی تصریح کرد : گشت ارشاد مسئولان باید از خود دولت شروع شود. فیلم دینامیت و گشت ارشاد ۳ را درست کردند و در همین دولت مردمی اکران شده و سه برابر بودجه سال گذشته ستاد درآمد و فروش داشته است که آمر به معروف را یک فرد ولنگار، بی سواد و کم عقل معرفی کنند. ببینید این همه هزینه شد که نتیجه آن این شد که یک واجب الهی را در ذهن مردم  به طور بد جلوه کند در مقابل ما چقدر باید هزینه کنیم که ذهن مخاطب تغییر کند.اینجا و در مواجهه با سینمای خانگی، گشت ارشاد مسولین باید از وزارت ارشاد شروع شود.

گلپایگانی متذکر شد:ما گفتیم گشت ارشاد مسئولان یعنی وزارت ارشاد به اندازه فروش این دو فیلم هزینه کند و فیلم‌هایی با مضمون درست امر به معروف و عفاف و حجاب بسازد؛ زیرا این موارد از مطالبات جدی مردم است. طنز می‌تواند بدی های جامعه را تخریب کرده و بدحجاب را زیر سوال ببرد ولی متاسفانه برخی از ظرفیت طنز برای تخریب واجبات دینی و چهره‌های دینی و مذهبی استفاده می کنند .

وی گفت : درباره مساله عفاف و حجاب فرزندان شهدا و  نوجوانان دهه نودی مومن و انقلابی می توانند به عنوان همیار معروف  ساماندهی شوند و  ایفای نقش کنند.

انتهای پیام/

  • منبع خبر : فارس