رهبرا با اشاره به این که اباعبدالله الحسین(ع) زمینه‌ساز تشکیل تمدن نوین اسلامی بود گفت: راهپیمایی و اجتماع عظیم اربعین نشانه و مصداق نصرت الهی است.

جریان عظیم محبت و پیروی اهل‌بیت(ع) در کنگره بین‌المللی اربعین یاد و خاطره حماسه حسینی را تجدید می‌کنند، دست برادری می‌دهند و منطق جهانی‌شده حسین(ع) را به عالم معرفی می‌کنند.

مقتدای انقلاب حضرت آیت الله خامنه ای مورخ ۲۱ مهر ۱۳۹۸ در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه امام حسین(ع) این راهپیمایی عظیم را فریادی رسا و رسانه‌ای بی‌همتا در دنیای پیچیده‌ تبلیغات و جهان پُرهیاهوی بشریت، از مصادیق قدرت حقیقی و تجلی دوباره قدرت اسلام و جبهه مقاومت اسلامی دانستند. ایشان فرمودند: «یکی از مصادیق قوّت را امروز دنیای اسلام دارد مشاهده می‌کند و آن، راهپیمایی اربعین است؛ ” وَ اَعِدّوا لَهُم مَا استَطَعتُم مِن قُوَّهًْ “. راه‌پیمایی اربعین قوّت اسلام است، قوّت حقیقت است، قوّت جبهه مقاومت اسلامی است که این ‌جور اجتماع عظیم میلیونی راه می‌افتند به سمت کربلا، به سمت حسین، به سمت قلّه و اوج افتخار فداکاری و شهادت که همه آزادگان عالم باید از او درس بگیرند. مروز هم همین اتّفاق دارد در دنیا می‌افتد. امروز هم در دنیای پیچیده پُرتبلیغات و پُرهیاهویی که بر بشریّت حاکم است، این حرکت اربعین، یک فریاد رسا و یک رسانه بی‌همتا است.

حماسه اربعین یاد اسوه مقاومت اسلامی سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، مدافعان حرم و مجاهدان فی‌سبیل‌الله را در خود دارد که با مجاهدت‌ و جانفشانی دست‌ اشرار و بنی‌امیه‌ها و آل‌زیادها و آل‌مروان‌های امروز را کوتاه کردند و امنیت لازم را برای برگزاری باشکوه و عزت بزرگ‌ترین راهپیمایی و گردهمایی عالم برقرار ساختند.

اباعبدالله الحسین(ع) زمینه‌ساز تشکیل تمدن نوین اسلامی است.راهپیمایی و اجتماع عظیم اربعین نشانه و مصداق نصرت الهی است. در عصر ما نیز مصادیق بسیاری از نصرت الهی بر امت اسلامی وجود دارد. پیروزی انقلاب اسلامی، نقش بر آب شدن فتنه‌ها و دسیسه‌های دشمنان برای براندازی نظام، مقاومت و ایستادگی غزه با وجود محاصره‌ کامل، سقوط رژیم‌های فاسد و دنباله‌روی آمریکا، پدید آمدن موج پرقدرت بیداری اسلامی، برافتادن پرده‌ نفاق و تزویر از چهره‌ آمریکا و انگلیس و دولت‌های غربی و تنفر و انزجار روزافزون ملت‌های جهان از آنها، گرفتاری‌های پی‌درپی رژیم صهیونیستی همه مظاهر نصرت الهی است. ثمره و نتیجه‌ مقاومت امت و نصرت الهی در بیداری ملت‌ها و ضعف روزافزون قدرت‌های استکباری و به هم خوردن برنامه آنان و شکوه و اقتدار اسلامی خود را نشان داده است.

راهپیمایی بزرگ اربعین، آیت عظمای الهی و نشانه اراده پروردگاربر نصرت امت اسلامی است راهپیمایی اربعین می‌تواند زمینه‌ساز تحقق هدف نهایی امت اسلامی یعنی «تشکیل تمدن عظیم و نوین اسلامی» باشد و بر همین اساس باید پیوندهای مستحکم میان مسلمانان اعم از شیعه و سنی و ملیتها و اقوام مختلف، در این راهپیمایی بیشتر شود اگر ظرفیت‌های بی‌شمار ملت‌های اسلامی در غرب آسیا و شمال آفریقا، به یکدیگر پیوند بخورند و در عمل خود را نشان دهند، آن هنگام معنی واقعی عزت الهی و تمدن عظیم اسلامی برای جهانیان آشکار خواهد شد.

اربعین نمی‌گذارد پیام اسلام ناب که مولایمان حسین(ع) برای آن شهید شد، در بوته سکوت بماند. اربعینی‌ها ادامه دهنده مسئولیت بزرگ برای اعلام پیام خون بر زمین ریخته سیدالشهدا(ع) هستند که بر عهده امام سجاد(ع) و زینب کبری(س) قرار گرفت. اهل‌بیت عصمت و طهارت پیروانشان را به یاد و ذکر نام سالار شهیدان و شهادتش فراخواندند زیرا راه حسین(ع) پرچم افراشته امت اسلامی است به سوی اهداف والایش. امت اسلامی به سوی ظهور حرکت می‌کند و راه و خون سیدالشهدا(ع) علم و پرچم این امت است به سوی این هدف ممتاز. اربعین کانون این ذکر و یاد است. این پرچم برافراشته است.

همایون رهبران کارشناس سیاسی