توحیدی گفت: شهادت مظلومانه 68 کودک دانش آموز در بروجرد نشان از خوی وحشی گری دشمن بود.

به گزارش سفیر افلاک، احمد رضا توحیدی در اولین همایش ملی حقوق کودک در پرتو قواعد حقوق بشر دوستانه که در سالن زرینکوب اداره ارشاد اسلامی بروجرد برگزار شد، اظهار داشت: حمله به مراکز علمی، صنعتی، مسکونی و حمله به کشتی ها و پالایشگاهها و مناطق ممنوعه و هواپیمای غیر نظامی ایران از اقدامات دشمن بود که این مراکز را موشک باران کردند.

وی افزود: در جنگ تحمیلی، هزاران شهید، جانباز و آزاده شدند و با توجه به این که جنگ هشت سال طول کشید اما شورای امنیت هیچگاه عراق را متهم به تجاوز نکرد.

مدیر علمی و پژوهشی مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری با بیان این که خصمانه بودن تجاوز دشمنان علیه ایران در دوران دفاع مقدس با بمباران مدرسه در بروجرد و شهادت ۶۸ کودک دانش آموز مشخص و واضح است، گفت: در جنگ تحمیلی به بروجرد که شهر کوچکی بوده ۴۰ بار حمله هوایی و موشکی شده است و این موضوع قابل تامل است.

توحیدی بیان کرد: شهادت مظلومانه کودکان در بروجرد و شهرهای مختلف ایران در دوران دفاع مقدس بارها اتفاق افتاد که نشان از خوی وحشی گری رژیم بعث عراق است که طبق مقررات بین المللی در جنگ نباید به مدارس و بیمارستان حمله کرد ولی رژیم بعث عراق خوی وحشی گری خود را در بمباران این مناطقو همچنین در آزار و اذیت اسرا و آزادگان بارها به نمایش گذاشت.

وی خاطر نشان کرد: بمباران شیمیایی و موشکی شهرها نیز طبق مقررات بین المللی ممنوع بود که دشمنان انجام دادند و سازمان های بین المللی نیز سکوت کردند.

مدیر علمی و پژوهشی مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری گفت: امروز کتابها و فیلم های بسیاری از دوران دفاع مقدس تولید شده که اندیشمندان و دانشگاهیان می توانند از آنان استفاده کنند و می طلبد روایتی از شهادت این دانش آموزان در کتاب‌های درسی گنجانده شود.

حجت الاسلام محمد مهدی بغدادی دکترای روابط بین الملل از لبنان اظهار داشت: ایران اسلامی با قدرت در مقابل استکبار جهانی ایستاده است و به الگویی برای بسیاری از کشورها تبدیل شده است.

وی با بیان این که بروجرد شهر علم و دانش است گفت: علمای بزرگی از جمله مرجع بزرگ شیعیان در این شهر وجود داشته و همچنین بروجرد شهر شهدای بزرگ، نویسندگان و شاعران است.

دکترای روابط بین الملل از لبنان تصریح کرد: حادثه دردناک شهادت کودکان بی گناه و بی دفاع در بروجرد سندی بر خوی وحشی گری استکبار جهانی است، اگرچه جنگ یک پدیده اجتماعی است و بی عدالتی و انتقام در جنگ ها به کار برده می شود، وقتی از جنگ و صلح در روابط بین الملل صحبت می شود که استکبار جهانی برای ماندگاری خود از جنگ استفاده می‌کند.

در پایان این همایش، به پیشنهاد شورای فرهنگ عمومی بروجرد از فرمانده هوا و فضای سپاه سردار حاجی زاده درخواست شده که یکی از موشک های ساخت سپاه پاسداران به نام ۶۸ کودک شهید دانش آموز نامگذاری شود و ماکت آن موشک در محل اصابت موشک نصب گردد.

انتهای‌پیام/

  • منبع خبر : مدیر علمی و پژوهشی مرکز امور حقوقی بین المللی ریاست جمهوری: